Szczecin

Szczecin - stolica i największe miasto województwa zachodniopomorskiego. Szczecin jest jednym z najstarszych i największych miast w Polsce (3. miejsce pod względem zajmowanej powierzchni i 7. pod względem liczby ludności).

Foto: Wikipedia

Z racji nadgranicznego położenia i bliskości morza, dostępnego przez żeglowną rzekę Odrę, Szczecin stał się głównym ośrodkiem gospodarczym regionu.


Znajduje się tu duży port morski, stocznie remontowe i jachtowe oraz żeglugi morskiej. Miasto jest ośrodkiem turystycznym, z dużą liczbą zabytków.


Szczecin stanowił siedzibę książęcą, dzięki czemu w mieście powstał Zamek Książąt Pomorskich. O przeszłości miasta świadczą również pozostałości umocnień miejskich, jak Baszta Siedmiu Płaszczy lub bogato zdobione Brama Portowa i Brama Królewska. Jedną z wyróżniających się budowli w Szczecinie jest Bazylika św. Jakuba.


Reprezentacyjną część Szczecina stanowią Wały Chrobrego. Sąsiadują one z Muzeum Morskim, gmachem Akademii Morskiej i budynkiem Urzędu Wojewódzkiego. W Szczecinie w średniowieczu wybudowano Ratusz Staromiejski z Rynkiem Siennym, a następnie miasto wzbogaciło się o kolejne okazałe budynki, takie jak: Czerwony Ratusz, Urząd Miejski w Szczecinie oraz gmachy pocztowe przy al. Niepodległości i przy ul. Dworcowej.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz