Słowacja: Liptowski Mikulasz

Słowacja - Liptowski Mikulasz - Muzeum Janka Krala


W sierpniu nasi słowaccy partnerzy odwiedzili Liptowski Mikulasz - miasto w północnej Słowacji. Zwiedzili tam Muzeum Janka Krala.

Literacko-historyczne muzeum Janka Krala powstało w 1955 roku. Muzeum ma w swoich twórczych zbiorach dokumentarne historyczno-literackie dokumenty związane z tradycją Liptova oraz historią miasta Liptovsky Mikulas. Częścią składową wystawy jest izba pamięci poświęcona Janko'wi Kral'owi, poecie doby romantyzmu i rodakowi z Liptowskiego Mikulasza.

           

Odwiedzający mogą wybrać jedną z 4 stałych ekspozycji, odwiedzić pobliską synagogę, która jest jego oddziałem lub salę wystawową w budynku głównym na rynku, gdzie można obejrzeć aktualnie prezentowane wystawy.Ekspozycja prezentuje również początki sportu i turystyki w Liptowie.

W podziemiach muzeum urządzono małą, ale wyjątkową ekspozycję – Mikulaszowską izbę tortur. W pobliżu miejsc, w których trzysta lat temu był sądzony legendarny zbójnicki komendant Juraj Jánošík, znajdują się protokoły z jego dobrowolnego i „okrutnego” przesłuchania.

Wizyta w Centrum Kolomana SokolaOd 2002 r. w dworze Pongráców na Rynku Głównym ma siedzibę Centrum Kolomana Sokola. Otwarto je z okazji 100 rocznicy urodzin pochodzącego z Mikulasza wybitnego słowackiego grafika i malarza, Kolomana Sokola (1902 - 2003).

Początek ekspozycji dało 48 prac, które artysta ofiarował swojemu miastu rodzinnemu. Zbiór grafik i rysunków dopełnia biografia, osobiste przedmioty artysty i cykl fotografii. Na piętrze najstarszej świeckiej budowli w mieście można obejrzeć nie tylko prace artysty, ale również zapoznać się z dramatycznymi losami życia ich autora.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz