Paryż

Paryż jest stolicą Francji. Kto raz zobaczy to magiczne miasto, na pewno będzie chciał tam powrócić.


W Paryżu jest wiele miejsc, których nie można pominąć. My zwiedzanie zaczęliśmy od Luwru - najpiękniejszego paryskiego pałacu z największym na świecie Muzeum Sztuki. Tu znajdują się najsłynniejsze światowe dzieła, w tym Mona Lisa.


Niezapomniane wrażenia pozostawiają Pola Elizejskie, u szczytu których znajduje się place de l’Étoile a na nim Łuk Triumfalny, jedna z najbardziej znanych budowli Paryża. Koniecznie trzeba się na nią wspiąć, gdyż widok Paryża, który stamtąd oglądamy zapiera dech w piersiach.


Niepowtarzalna w swoim uroku jest Katedra Notre Damme - budowana przez 200 lat na pierwotnej wyspie Île de la Cité w stylu francuskiego gotyku. Charakterystycznym elementem katedry są witraże i przepiękna okienna rozeta.


Inny sakralny obiekt to Bazylika Sacré – Coeur zbudowana jako realizacja obietnicy dwóch francuskich przemysłowców. Wielkie wrażenie robi kolorowy, rozśpiewany tłum młodzieży przed bazyliką. Nie można oczywiście pominąć symbolu Paryża - słynnej wieży Eiffla.


Paryż, dzięki swojemu cudownemu klimatowi, zabytkom i wąskim uliczkom, kafejkom wprost na ulicy i muzyce na zawsze pozostaje w pamięci. Jest to także miasto sztuki i artystów, uważany za kulturalne centrum świata. Znajduje się to ponad 400 galerii sztuki i ok. 150 muzeów. Poza Luwrem warto odwiedzić Muzeum d'Orsey, mieszczące się w budynku po dawnym dworcu kolejowym.


Miłośnicy sztuki współczesnej nie mogą przegapić Centrum Georges Pompidou. Zaskakujące są nie tylko tutejsze eksponaty, ale i konstrukcja budynku.


Paryskie puzzle

preview35 pieceThe Eiffel Towerpreview35 pieceNotre Damepreview35 pieceThe Arc de Triomphe

Jigsaw Planet - więcej


Zbuduj swoją własną Wieżę Eiffla


Wirtualne wycieczki po Paryżu
Claude MonetMuzeum w Wersalu


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz