Symbol Paryża - Wieża Eiffla


Wieża Eiffla – najbardziej znany obiekt architektoniczny Paryża. Jest najwyższą budowlą w Paryżu i piątą co do wysokości we Francji.


„Żelazna dama”, bo tak czasem jest nazywana Wieża Eiffla, stoi w zachodniej części centrum miasta, nad Sekwaną, na północno-zachodnim krańcu Pola Marsowego.


Wieżę zbudowano specjalnie na paryską Wystawę Światową w 1889 roku. Po 20 latach budowla miała być rozebrana. Jej konstruktor, Gustaw Eiffel, nie chciał do tego dopuścić. Postanowił przekazać ją nauce.


Ocalona budowla z czasem stała się największą atrakcją turystyczną Paryża, którą odwiedziło już ponad 200 milionów ludzi.


Wysokość całkowita wieży wynosi 324 metrów. Jej wysokość zmienia się o 18 cm w zależności od temperatury. Pod wpływem wiatru wieża kołysze się na 6–7 cm.


Konstrukcja wsparta jest na czterech podstawach o boku 25 m każda. Na sam szczyt wieży prowadzi 1665 stopni.


Na wieży dostępne są trzy poziomy widokowe. Pierwszy i drugi są dostępne schodami i windami, trzeci poziom jest dostępny tylko windą. Na pierwszym piętrze znajduje się muzeum, gdzie można obejrzeć filmy dokumentalne o Wieży Eiffla. (Wikipedia)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz