Wersal


Wersal to nazwa miejscowości pod Paryżem. Ale Wersal kojarzy nam się przede wszystkim jako nazwa okazałej rezydencji królewskiej zbudowanej przez Króla Słońce, Ludwika XIV.


Budowę Wersalu rozpoczęto w roku 1668. Od 1682 stał się faktyczną stolicą Francji, gdyż tu urzędował król wraz z całym dworem. W czasach świetności mógł pomieścić nawet 20 tysięcy mieszkańców.


Pałac wersalski wraz z kompleksem ogrodowo-parkowym jest najwspanialszym dziełem francuskiego klasycyzmu i baroku. Znajduje się w nim 700 pomieszczeń, z których 120 udostępnia się publiczności.


Największe wrażenie robi Galeria Zwierciadlana, do której wchodzi się przez Salon Wojny. Galeria ma 74 m długości i 10 m szerokości. Jej sklepienie zdobią malowidła Le Bruna, przedstawiające wielkie francuskie zwycięstwa. Galeria zawdzięcza swą sławę siedemnastu ogromnym oknom wychodzącym na park i odbijającym się w takiej samej liczbie ogromnych luster w złotych ramach na przeciwległej ścianie. To tutaj odbywały się najwystawniejsze bale i przyjęcia.


W Wersalu nie można zapomnieć o ogrodach. Park wersalski to 800 ha. misternie zaplanowanych trawników, klombów, alejek, stawów, żywopłotów, z dogodnie usytuowanymi fontannami i altankami. Już ze stopni pałacu rozpościera się widok na Grand Canal ( Wielki Kanał ). Jest on w kształcie lilijki, dzielący ogrody na dwie części.


Oficjalna strona pałacu: http://www.chateauversailles.fr/homepageBrak komentarzy:

Prześlij komentarz