Zamek ChenonceauChenonceau nad rzeką Cher zwany jest Zamkiem Dam, ze względu na sześć wybitnych kobiet związanych z jego dziejami. Były to: Katherine Briçonnet, Diana de Poitiers, królowe Katarzyna Medycejska i Ludwika Lotaryńska oraz Louise Dupin i Marguerite Pelouze.


Jego początki sięgają XIII w., kiedy to powstała tutaj forteca i warowny młyn, należące do rodu Marques. W 1513 roku posiadłość zakupił wysoki urzędnik na dworze królewskim, Thomas Bohier, który rozpoczął przebudowę. Starą fortecę zburzono, a w miejscu młyna, na dwóch potężnych słupach wbitych w dno rzeki, wzniesiono prostokątną pałac. Prace wykończeniowe trwały do 1521 roku. Przez kolejne lata zamek Chenonceau przechodził z rąk do rąk, a każdy kolejny właściciel wnosił w architekturę zamku coś od siebie. Na przylegającym do rezydencji terenie powstał wspaniały ogród z parkowym labiryntem oraz most łączący oba brzegi Cher.


Obecnie Zamek Chenonceau jest, zaraz po Wersalu, najbardziej obleganym przez turystów zamkiem francuskim (około miliona zwiedzających w skali roku).


W Polsce zamek Chenonceau znany jest także jako miejsce akcji powieści Zbigniewa Nienackiego Pan Samochodzik i Fantomas. W powieści pałac występuje pod nazwą Zamek Sześciu Dam, jednak jego współczesność jest zmyślona i tylko dawna historia oraz układ przestrzenny się zgadzają.

Oficjalna strona zamku: : http://www.chenonceau.com
 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz