Bolesławiec - Polska

Bolesławiec położony jest w południowo-zachodniej części Polski.


Jest jednym z najpiękniejszych miast Dolnego Śląska. Znajdują się tutaj zabytki z okresu średniowiecza, renesansu, baroku, klasycyzmu oraz interesujące budowle z XIX i XX wieku.

Dzięki bogatym złożom kamionki występujących w dorzeczu Bobru i Kwisy, od XVII wieku miasto zdobywało pozycję jednego z największych w Europie ośrodków produkcji ceramiki. Współczesne produkty ceramiczne z Bolesławca, zdobione techniką stempelkową, są eksportowane na cały świat i stanowią znak rozpoznawczy miasta. Tradycje produkcji wyrobów kamionkowych przyciągają rzesze ceramików i rzeźbiarzy, którzy spotykają się w sierpniu na Międzynarodowym Plenerze Ceramiczno-Rzeźbiarskim od ponad 40 lat.

Rynek i ratusz

Bolesławiecki rynek otaczają pięknie zdobione, kolorowe kamieniczki. Wszelkiego rodzaju uroczystości, imprezy kulturalne i targi ceramiczne odbywają się tutaj. Pośrodku rynku, w zabytkowym ratuszu mieści się siedziba władz miejskich. Najstarsze części ratusza datowane są na XV wiek. Między 1525 i 1535 ratusz został przebudowany przez słynnego architekta - Wendela Rosskopffa. Najpiękniejszą częścią jest Pałac Ślubów.

Slideroll - więcej

Mury miejskie.

Średniowieczny pierścień murów obronnych Bolesławca z basztami i fosą zachował się w licznych fragmentach. Zniszczono je i rozebrano w okresie wojen napoleońskich. Wzdłuż nich ciągnie się pas Plant i malownicza trasa spacerowa. Zachowała się jedna baszta w której urzęduje Bolesławieckie Towarzystwo Fotograficzne.

Sanktuarium Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Jest to najcenniejszy zabytek sztuki sakralnej w Bolesławcu. Budynek w stylu gotyckim został zbudowany pod koniec XV w. W 1642 roku kościół został spalony, a prace rekonstrukcyjne, prowadzone pod kierunkiem włoskiego architekta - Giulio Simonettiego, trwały aż do końca XVII. W wyniku tych prac kościół zyskał bogaty barokowy wystrój.

Wiadukt kolejowy

W południowej części miasta znajduje się wiadukt kolejowy przypominający akwedukt rzymski. Wiadukt kolejowy - rozciągający się nad Doliną Bobru, stanowi główną atrakcję Bolesławca od jego budowy w 1846 roku. Jest to jedna z najdłuższych tego typu budowli w Europie. Składa się z 35 łuków, posiada prawie 490 m długości i 30 m wysokości.Glogster - więcej

Gliniada

Bolesławiec to miasto ceramiki. Jego ciekawostką i atrakcją są coroczne parady ludzi z gliny (Gliniada). Podczas tej imprezy mieszkańcy i turyści uczestniczą w niezwykłym widowisku, którego tworzonym jest glina. W ten sposób mieszkańcy wyrażają swoją miłość do gliny, która przez wieki dawała utrzymanie garncarzom i artystów ceramikom z Bolesławca i okolic.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz