Malta - Valletta

Valletta jest stolicą Malty i najdalej wysuniętą na południe europejską stolicą. Jest doskonałym przykładem architektury barokowej, pomnikiem ufundowanym przez Rycerzy Świętego Jana prawie pięć wieków temu. Valletta cieszyła się powodzeniem wśród cesarzy, przywódców państw, artystów i poetów, a teraz jest stałą siedzibą rządu maltańskiego.


Valletta z uroczymi kawiarniami i winiarniami jest jedną z głównych atrakcji turystycznych na Malcie. Jest tu tyle zabytków, że spacerując po niej ma się wrażenie, że trafiło się do wielkiego muzeum na otwartym powietrzu.


Najsłynniejszym zabytkiem Miast Rycerzy - jak często określa się La Vallettę - jest Katedra Św. Jana. Została wybudowana w latach 1573-1578 jako kościół zakonu joannitów. Posiada osiem kaplic, z których każda poświęcona jest jednemu z "języków" zakonu joannitów. Prawdziwą gratką dla miłośników malarstwa jest też jedno z najsłynniejszych dzieł włoskiego malarza Caravaggio - Ścięcie Św. Jana, które zdobi centralną część świątyni. W pobliżu głównego wejścia znajduje się pomnik Wielkiego Mistrza Joannitów Marca Antonia Zondadariego.


Jedną z reprezentacyjnych budowli Valletty jest Pałac Wielkich Mistrzów. Przed długie lata pełnił on zresztą rolę siedziby władz zakonu. Obecnie mieści się tu siedziba maltańskiego parlamentu i prezydenta.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz