Poland - Wrocław

Wrocław - miasto w południowo-zachodniej Polsce, siedziba władz województwa dolnośląskiego. Położone w Europie Środkowej na Nizinie Śląskiej, nad rzeką Odrą i czterema jej dopływami. Nazywane bywa Wenecją Północy. Jest historyczną stolicą Śląska oraz Dolnego Śląska.


We Wrocławiu jest wiele pięknych i zabytkowych miejsc, które warto zobaczyć. Do wyróżniających się należą: gotycki ratusz na Rynku, gotyckie kościoły: Archikatedra św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim, Katedra św. Marii Magdaleny, Bazylika św. Elżbiety, Św. Krzyża, NMP na Piasku, św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława; barokowy zespół głównych budynków Uniwersytetu Wrocławskiego z Aulą Leopoldina; neogotycki budynek Dworca Głównego; modernistyczne: Hala Ludowa, gmach Opery Wrocławskiej.


Oprócz tego w mieście zachowało się ponad osiem tysięcy zabytkowych kamienic reprezentujących style historyczne pochodzących z XIX i początków XX wieku.


Wrocławski ratusz jest jednym z najstarszych ratuszy w Polsce. Na wysokiej wieży mieści się najstarszy w Polsce dzwon zegarowy i najstarszy, z 1368 zegar wieżowy. W piwnicach budynku znajduje się najstarsza (z XIV wieku) restauracja w Europie – Piwnica Świdnicka.


Wrocławskie krasnale

Wrocławskie krasnale – nazwą tą określa się figurki krasnali (ponad 100) umieszczanych na ulicach Wrocławia sukcesywnie od 2001 r. Stały się niewątpliwą atrakcją miasta – organizowane są specjalne wycieczki szlakiem krasnali i wydawane broszurki dla turystów chcących połączyć odnajdywanie kolejnych figurek ze zwiedzaniem Wrocławia. Obejrzyjcie galerię najciekawszych krasnali.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz